osteoporoza.leczenie@wp.pl fb icon 325x325.150px
Slide background

badanie gęstości kości Łódź

Slide background

densytometria Łódź

Slide background

leczenie osteoporozy Łódź

Slide background

ortopedia Łódź

Slide background

terapia osoczem bogatym w czynnik wzrostu

Leczenie osteoporozy

osteoporoza-lodz-leczenie-osteoporozy-lodz

 

Klinika Zdrowej Kości oferuje:

 1. Nowoczesną diagnostykę osteoporozy

 2. Plan leczenia indywidualny dla każdego pacjenta

 3. Leczenie doustne zgodne ze światowymi standardami

 4. Leczenie pozajelitowe ( zastrzyki) – innowacyjnymi, nowoczesnymi lekami

 5. Systematyczną kontrolę postępów leczenia pacjenta

 6. Udział pacjenta w programach klinicznych i lekowych

 

UWAGA:

Pacjent zgłaszający się do Kliniki proszony jest o zabranie ze sobą całej posiadanej dokumentacji medycznej ( wyniki badań, karty pobytu w szpitalu, używane leki, zdjęcia RTG) oraz przyjmowanych aktualnie leków.

 

 

         Rozpoznanie:  OSTEOPOROZA... i co dalej ?

 

Osteoporoza jest chorobą, która zwiększa  podatność pacjenta na złamania  w wyniku zmniejszenia gęstości kości oraz zaburzenia jej budowy wewnętrznej. Na osteoporozę chorują najczęściej kobiety po 50 roku życia oraz mężczyźni po 70 roku życia. Może ona też dotyczyć osób młodszych oraz dzieci.

 

Osteoporoza może być „samoistna” (pierwotna) bez uchwytnej przyczyny lub wtórna jako powikłanie innej choroby lub leków. Jeżeli matka lub ojciec przebyli złamanie osteoporotyczne (po niewielkim urazie) ryzyko, że i my będziemy chorzy jest duże. Palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu również mogą wywołać osteoporozę.

 

Jeżeli przyjmujemy leki, tzw. „sterydy” z powodu m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), przewlekłych chorób płuc, chorób skóry, alergii jesteśmy narażeni na rozwój osteoporozy wtórnej.

 

Od 2007 roku przy rozpoznaniu osteoporozy oceniamy tzw. 10- letnie ryzyko złamań. Dopiero na podstawie tej oceny lekarz leczący osteoporozę podejmuje decyzje lecznicze.

 

Badanie gęstości kości (tzw. densytometria) nie jest jednoznacznym badaniem umożliwiającym rozpoznanie osteoporozy. Badaniu podlegają takie okolice ciała jak: kręgosłup lędźwiowy, szyjka kości udowej, kości przedramienia. Każde z tych badań niesie za sobą informacje dla lekarza leczącego.  Gęstości kości nie ocenia się w procentach!

 

Lekarz prowadzący po analizie danych liczbowych z badania oraz informacji od pacjenta oceni 10-letnie ryzyko złamań. Tylko na tej podstawie można włączyć ewentualne leczenie.

 

Badania gęstości kości powinny być wykonywane z tej samej okolicy ciała ( najlepiej badanie kręgosłupa lub szyjki kości udowej) na tym samym aparacie. Tylko takie badania można ze sobą porównać. Badanie gęstości kości jest bezpieczne dla pacjenta, jednakże powinno być wykonywane nie częściej niż raz, dwa razy w roku aby móc zauważyć zmiany w gęstości kości. Na podstawie badań wykonywanych z okolicy nadgarstka nie rozpoznajemy osteoporozy.

 

Leczenie osteoporozy jest najczęściej wieloletnie. Ważne jest więc, aby stosowane leki były skuteczne, bezpieczne i wygodne do stosowania przez pacjenta. Osteoporozę od ok 30 lat leczy się głównie lekami w formie tabletek. Przyjmujemy je obecnie 1 x w tygodniu lub 1 x w miesiącu. Od kilku lat na świecie oraz również w Polsce mamy dostępny innowacyjny lek biologiczny. Stosuje się go tylko 2 x w roku w formie bezbolesnego zastrzyku podskórnego. Spełnia on całkowicie kryteria stawiane lekom na osteoporozę - jest skuteczny bezpieczny  oraz wygodny do stosowania (co 6 miesięcy). Od 2017r większość leków na osteoporozę jest bezpłatnych dla seniorów ( powyżej 75 r.ż)

 

DEKALOG LECZENIA OSTEOPOROZY

 

 1. Lecz się i kontroluj w specjalistycznej Poradni Leczenia Osteoporozy a nie w przypadkowych miejscach. Wiele wykonywanych badań densytometrycznych – głównie  z okolicy nadgarstka jest przeprowadzanych nieprofesjonalnie i ma przede wszystkim cele komercyjne.
 2. Przyjmuj zalecone leczenie – pamiętaj - kości odwapniają się wiele lat więc nie oczekuj szybkiej poprawy. Leczenieosteoporozy jest przewlekłe – wieloletnie. Najważniejsza jest systematyczność. Jeżeli masz skutki uboczne po zastosowanych lekach doustnych  niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym aby zastosować leki w formie zastrzyków
 3. Chorując na osteoporozę koniecznie przyjmuj preparaty witaminy D3. Pamiętaj w aptekach są różne preparaty. Aby wspomagać leczenie osteoporozy wybieraj tylko te polecane przez lekarza. Nie ulegaj reklamom medialnym !
 4. Zmielone skorupki jaj kurzych są również źródłem wapnia. Niestety mają one ograniczoną wchłanialność i mogą powodować „kamienie nerkowe”. Lepiej stosować sprawdzone i bezpieczne preparaty wapnia dostępne w aptece.
 5. Przebyte złamanie po niewielkim urazie (m.in. złamanie kręgów) może być oznaką osteoporozy - zgłoś się do Poradni Specjalistycznej
 6. Nie przerywaj leczenia osteoporozy na „własną rękę”
 7. Nie zmieniaj samowolnie zaleconego leku. Za leczenie odpowiada lekarz prowadzący.
 8. Kontroluj postępy leczenia osteoporozy wykonując densytometrię. Badanie powinno być wykonane nie częściej niż raz, dwa razy w roku.
 9. Rzuć palenie papierosów (jeśli palisz) – nie każdy palacz będzie miał raka płuc ale prawie każdy osteoporozę. Nie nadużywaj picia kawy.
 10. Wykonuj codziennie ćwiczenia dostosowane do Twoich możliwości (gimnastyka, spacery, basen, itp.). Staraj się unikać upadków: noś dobrze dobrane okulary, noś wygodne obuwie, nie wychodź z domu gdy jest ślisko, usuń z otoczenia wszelkie przeszkody o które można się potknąć.

 


Tematy: Osteoporoza, leczenie osteoporozy, densytometria, życie z osteoporozą, poradnia leczenia osteoporozy

 

sprzet ortopedyczny

Chcesz dowiedzieć się więcej

o naszych usługach?

 

SPRAWDŹ